صنعت تولید پارافین
صنعت تولید پارافین در ایران

 

صنعت تولید پارافین در ایران حدوداً از سال 1360 توسط پیشگامان آن با استفاده از تکنولوژی وامکانات داخلی پایه گذاری گردید وتا قبل از آن تاریخ پارافین به علت عدم تولید کافی، از خارج از کشور وارد می گردید. رشد کیفی و کمی صنعت پارافین در حال حاضر ایران را در رده یکی از صادرکنندگان عمده پارافین در دنیا قرار داده است . پارافین و محصولات پارافینی در صنایع مختلف از جمله لاستیک سازی ، نساجی، سموم دفع آفات نباتی ، صنایع دفاع ، باتری سازی ، کابل سازی ، ایزولاسیون ، رنگ ورزین ، چسب ، واکس و پولیش ، آرایشی وبهداشتی ، بسته بندی چوب وکاغذ ، کبریت سازی ، شمع سازی ، روان کننده ها وسایر صنایع کاربرد دارد

تعاونی تولید کنندگان پارافین ایران (PMC)

فرآورده های نفتی عموما و از جمله  پارافین و اسلک وکس و سایر محصولات مرتبط بارزترین مزیت کشور و نقطه اتکای اقتصاد در ایران به حساب می آید.
با توجه به اهمیت  این فرآورده ها  و لزوم هماهنگی و سازماندهی هر چه بیشتر فعالان حوزه تولید و صادرات پارافین و سایر محصولات جانبی تعدادی از متخصصان و نخبگان در تولید پارافین و سایر محصولات جانبی در کمتر از یک دهه گذشته بدور هم گرد آمدند و بنیان شرکت تعاونی تولید کنندگان پارافین ایران را بنا نهادند.
از جمله اهداف شرکت تعاونی می توان به تامین نیاز تولیدکنندگان پارافین به مواد اولیه و ماشین آلات و صادرات و واردات پارافین و کالاهای دیگر اشاره کرد.
بهره گیری از راهکارهای جدید برای افزایش سهم در بازارهای مختلف و گسترش فعالیت های صادراتی پارافین و محصولات جانبی از اهداف این شرکت تعاونی می باشد.
پارافین‌های نرمال به روش جذب فاز بخار برشهای نفتی بر روی غربالهای مولکولی با میانگین تخلخل 5 آنگستروم بدست می‌آیند. جذب در فاز بخار در فشارهای پنج تا ده psig ( سی و پنج تا شصت و نه KPa )و در دمای 300 تا 350 درجه سانتی‌گراد یا 575 تا 650 درجه فارینهایت انجام می‌شود. از آمونیاک برای جذب پارافین‌های نرمال استفاده می‌شود.

اخذ یک در هزار فروش به موضوع ماده 77 قانون برنامه پنجم توسعه

پاسخ دهی مشاور وزیر و مدیر حوزه وزارتی؛ جناب آقای منیری که به معاون امور تعاون، جناب آقای دکتر حسینی نیا ارجاع داده شد .